wz

 

Mazaní Hoši
(Half Baked, 1998)

žánr: americká zhulenecká komedie
Režie:
Tamra Davis
Napsali:
David Chappele & Neal Brennan
Hrají:
David Chappele, Guillermo Díaz, Jim Breuer, Harland Williams a další


"Ale já drogy neberu, jen kouřím trávu"

Vůbec nemám představu, jak je tato americká komedie známá. Já jsem se k ní dostal někdy před necelými třemi lety přes kámoše na videu a to ještě bez úvodních a závěrečných titulků. V televizi jsem o ní zatím neslyšel a ve videopůjčovnách neviděl. Možná je to tím, že je určena hlavně pro jistý druh lidí a ostatní by ji nemuseli zcela pochopit :)

Ale abych se tak nějak dostal k ději, který není nijak složitý: film vypráví o 4 přátelích (Thurgood Jenkins, Scarface, Brian a Kenny Davis) žijících společně v malém bytě v jednom z newyorských předměstí (spolu s neznámých spícím chlapíkem na jejich pohovce), každý má svou práci a všichni mají společný koníček - hulení trávy.
Život jim plyne celkem poklidně, až jednou po jejich klasickém hulícím rituálu pošlou Kennyho na nákup jídla. Ten se ale před supermarketem nějak spřátelí s policejním koněm a nechá ho sežrat všechny ty popcorny a pizzy. Háček je v tom že kůň je diabetik a na místě zemře. Kennyho zavírají do vezení a zachránit ho může jen vysoká kauce.
Velké štěstí (jak jinak že) je, že společnost ve které Thurgood pracuje jako uklízeč, se mimo jiné také zabývá testováním trávy a jejích léčebných účinků, tudíž mají sklady narvané kvalitním matrošem. Zbývající skupinka se rozhodne založit nadaci na záchranu svého přítele, Thurgood v práci ukradne papíry pro výdej trávy, zfalšuje podpis vědce a prodej může začít. Za pár týdnů si nadace díky kvalitnímu materiálu vybuduje dobré jméno, vydělá hodně dolarů a začne být úspěšnější než dosavadní vládce newyorského podsvětí a obchodník hlavně s tvrdými drogami Samson Simpson, kterému se to samozřejmě nelíbí a pokud nechtějí dopadnout zle, musí mu platit vysoké procenta z jejich výdělku. Samozřejmě že situace se vyhrocuje a přátelé jsou nuceni vydat se přímo do sídla společnosti aby mohli trávu ukradnout a tím vydělat ještě víc peněz pro Kennyho. Jsou chyceni ale po domluvě s policií jim pomohou zakročit proti Simpsonovi. Samozřejmě všechno nakonec dopadně dobře, Kenny se dostane z vězení a Thurgood kvůli své druhé polovičce přestane s hulením (no to nevím, jestli je to dobrý konec:)).
Až na ten konec je to celkem příjemný, pohodový filmeček (btw.: dokonce se tam na chvilku v jedné pasáži objevil zkouřenej Snoop Dog), prošpekovaný veselými a zhulenými scénkami. Prostě komedie, která stojí za shlédnutí.

Hodnocení pro zasvěcené 8/10 (pro ostatní 6/10)