wz

menu                

news

games :

liero

terep

elastomania

icy tower

alex 4

tvorba :

hudba, texty,atd

fotos, pictures

reporty, recenze

stoned notes

others :

thc

demoscéna

ZX hry

!NEU! Sagem

návštěvní kniha

mejl

links :
Recenze hospod v Bystřici pod Hostýnem a okolí


Sinclair ZX Spectrum - hry & emulátory


my first love..


Nevím jak vy, ale mě ten tlak nutící nás kupovat si kvalitnější a dražší procesory, grafiky a paměti, abychom si zahráli nabušené, ale mnohdy bohužel tupé a bezduché hry přinutil, že se vracím k ZX Spectru! I když bohužel už jen na emulátorech.
Malým smrádkům, kteří neví, o co jde, musím připomenout, že je to taková malá černá krabička, prvně představená roku 1982, připojitelná na televizi, využívající magnetofon jako paměťové médium (to byly časy!:), se speakrem nebo mono zvukovou kartou s tříkanálovým zvukem, pár kilobajtovou RAMkou a omezenou grafikou s několika základními barvami a rozlišením 256 x 192 pixelů.
Pokud jste připraveni na zábavnou retro šou, můžeme začít.
LOAD " " L

Vaši oblíbenou starou hru na ZXko můžete zahrát na vašem PC přes tzv. emulátor, což je prográmek, který spustíte, zabrowsíte ve složkách, kde máte uložené vaše spectrácké hry (nejčastěji s příponou TAP, Z80 nebo SNA) a můžete začít hrát.

Zatím zde nahazuji pár mých oblíbených her, časem budu download games ještě rozšiřovat. Pokud se najde nějaký podobný nadšenec, který by tu rád měl svou oblíbenou gamesku, ať se ozve třeba do návštěvní knihy nebo mi ji pošle na mejl. Bohužel vůbec nevím, jestli tahleta spectrovská scéna na internetu nějak aktivně žije, ale pokud ano, tak se někdo pls ozvěte s vašimi stránkami, diskuzemi apod. Rád bych také chtěl nějak dostat své vytvořené staré hry z kazet do pécéčka.

> odkazy

- ZX magazín - netový časopis pro uživatele počítačů ZX Spectrum a kompatibilních
- ZX magazín - další internetový časopis o ZX Spectru
- http://www.zx.wz.cz/ - pjekná řádka her a emulátory pro Spectrum
- world of spectrum - The official world archive for the Sinclair ZX Spectrum and the largest on-line gaming
  center on the Internet - budeme tomu věřit.
- http://pandora.idnes.cz/conference/speccy - e-mailová konference

downloady


> emulátory

- X 128, 407kB - celkem rychlý DOSovský prográmek podporující přípony TAP, Z80, SNA, SLT, TZX, jedoucí i na vaší zaprášené 486 a na systémech  Windows 95, 98, ale také kupodivu na Win XP (i když tam mi dělal trochu problémy zvuk).

- ZX Spectrum Emulator, 1,11 MB - další emulátor (zx32, v 1.02), tentokrát pouze pod Windows 95, 98, NT, XP, ME a jánevímkerýještě, obsahující navíc přes 20 známých spectráckých her (Atic Atac, Manic Miner, Uridium, Commando, 3 Week In Paradise atd)

> gamesy - recenze a downloady
 
Chronos - někdy v roce 94 jsem u týhle hry trávil hafo času a když jsem si ji po těch deseti letech zahrál na emulátoru, ze své hratelnosti neztratila téměř nic (navíc jsem konečně přeložil těch pár anglických keců, které se občas ve hře objeví - např. You are now leaving Hade city, have a nice day - čtete ve chvilce, kdy na vás útočí masy zmutovaných monster). Jedná se o klasickou vesmírnou střílečku s horizontálním scrollingem, na svou dobu s vynikající grafikou a hratelností. Hra samotná se dá dohrát během půlhodiny, což na odreagování úplně stačí. A pokud vás nudí pořád mačkat mezerník pro střelbu, zkuste do výsledné listiny napsat: jing it baby - a můžete si užívat výhod megalaseru!
Nebulus - další vynikající hra, poněkud těžší obtížnosti, zato vyšší hratelnosti. Na začátku každé úrovně vás vysadí ponorka na spodku věže a vaším cílem je dostat se až na vrcholek, kdy se věž zhroutí, vás sebere ponorka a převeze vás do další věže. Než se vám ale podaří zdolat první věž, zabere to chvíli času, neboť v různých patrech na vás čekají samé nepříjemné obludky. Sice vás žádná nezabije, ale shodí vás o pár pater níž. A když se vám tohle stane téměř u vrcholu věže a vy shodou nešťastných náhod popadáte až na začátek veže nebo se rovnou utopíte, nezbývá nic jiného než popadnout klávesnici, roztřískat ji o monitor a celé to vyhodit z okna. Ale jinak je tahleta hra skvělá zábava. Ovládání např.: Q,A,I,O,N.
Indiana Jones 3 - do dnešní doby má nejoblíbenější a dosud nepřekonaná logická textová hra od Františka Fuky. Textová - tzn. bez obrázků. Chápete? Bez obrázků (ne, o pohyblivých už vůbec nemluvím) a musíte psát na klávesnici! Sakra, ještě nepřeskakujte text. Opravdu alespoň doporučuji zkusit, sám jsem ji sice do dneška nedohrál, ale stejně si u toho užijete zábavy. Při psaní příkazů můžete psát první 4 znaky nějakého textu (např. PROZKOUMEJ - PROZ apod.), u základních příkazů jen počáteční písmeno S,J,V,Z,I,R apod. Pokud to někdo dohraje, budu prosit o návod. Jinak z dalších českých textových her můžete zkusit např. BEERLAND (od lidí z Proximy a ZX magazínu) nebo graficko/textovou hru ARCHEO.
!NEU! MYTH - vysoce kvalitní, akčně dobrodružná hra, při které zapomenete, že ji hrajete na nějakém spectráckém emulátoru. Hra je precizně zvládnutá snad ve všech možných oblastech, ať už jde o hodně kvalitní grafiku, animaci, zvukové efekty a samozřejmě hratelnost, která se drží po celou hru hodně vysoko a vy si tak můžete plně vychutnat ponurou atmosféru tohoto výtečného dílka. Ze začátku hry se objevíte v temných kobkách, kde na vás budou číhat bájní draci a kde kostlivcům setnete pár lebek. Budete se teleportovat do různých časových období, projdete se po lodi vikingů, v pyramidách budete čelit lstivým nástrahám a na úplný konec budete muset zabít zlého anděla času - Damerona. Dovolím si říct, že se Myth může směle rovnat s některými dnešními hrami pro PC.

 

 

anketa
download

>Nudí vás život? -
Sebevražedné metody

>
LSD zdarma a legálně

>retro
logo.sys

>Nervák! (v 1.0)
Absolutní premiéra staro-
nové akčně-nervující hry..


>kniha Poštovní úřad od
Charlese Bukowského
(formát RTF)

>velice originální
gameska Quadnet

>chcete ušetřit náklady
na pohřeb? Vytiskněte
vlastní parte

>trocha relaxace?
 

[CNW:Counter]


 

> created by Speccyman (jkbph@razdva.cz), 2001-2005; icq uin: 77638273, právě jsem .